czwartek, 12 kwietnia 2012

"Żziennaja woda”, czyli pozytywne skutki picia wódki

www.nalogi.wiesz-jak.pl


Z każdej strony jesteśmy wręcz bombardowani informacjami na temat szkodliwego wpływu alkoholu na zdrowie. Owszem, picie wysokoprocentowych napojów w dużych ilościach i do tego codziennie na pewno dobrze nam nie zrobi. Jednak, naukowcy regularnie dostarczają dowodów na to, że picie alkoholu w „rozsądnych” dawkach jest wskazane. Więc, jak jest naprawdę?

1. Alkohol dobry na serce

Alkohol zmniejsza ryzyko ataku serca  - do tego wniosku naukowcy doszli po badaniach, które prowadzono przez 12 lat. Wyniki, jak się wydaje,  są oczywiste. Mężczyźni, którzy pili alkohol częściej (3 lub więcej razy w tygodniu) w porównaniu z pijącymi rzadziej, byli mniej narażeni na ryzyko wystąpienia zawału. Zaskakujące – nie ilość ma znaczenie, a częstotliwość sięgania po
napoje wysokoprocentowe. Więc, lepiej mniej, ale częściej. 
To nie koniec - naukowcy postanowili pójść dalej: sprawdzili, czy alkohol pomaga chronić ludzi przed innymi chorobami serca. Tu również mam dla was dobre informacje. Wśród badanych poziom zapadania na choroby serca (z wyłączeniem czynników genetycznych) zdecydowanie spadł.

2. Białe wino lekarstwem dla płuc

Tak przynajmniej uważają eksperci z Uniwersytetu w Buffalo . Jak wynika z przeprowadzonych przez nich badań, za dobroczynny wpływ wina na płuca mogą odpowiadać zawarte w nim przeciwutleniacze. Co ciekawe, ich obecność stwierdzano dotąd głównie w winie czerwonym. Jednak – wino czerwone pomaga w schorzeniach układu krwionośnego.  Białe jest zarezerwowane dla płuc. Dlaczego tak się dzieje? Tego nie udało mi się dowiedzieć.


rzeszow4u.pl

3. Kobiety pijące regularnie alkohol prędzej zachodzą w ciążę.

Dla niektórych pewnie to wada, dla wielu kobiet wręcz zbawienna informacja. Badania ( próba 40 000 kobiet) przeprowadzono w Danii. Jak to możliwe? Wytłumaczenie jest banalnie proste: działanie relaksujące alkoholu może mieć związek z większą liczbą stosunków, co oczywiście wpływa na szansę zapłodnienia. Nie ważne, czy proste, czy skomplikowane. Ważne, że działa!


4. Drink na inteligencję

Zaskakujące. 2 tysiące Japończyków w wieku 40 – 79 lat poddało się testom na inteligencję. Okazało się, że pijący mężczyźni mieli IQ średnio o 3 procent wyższy od abstynentów. W przypadku kobiet ta różnica wyniosła 2,5 procent. Rodzaj trunku, jak się okazało, nie odgrywał roli. Proponuję postawić tu duży znak zapytania, bo do tej pory badaczom nie udało się logicznie wyjaśnić tego zjawiska.


5. Alkohol odmładza?

Panuje moda na odmładzanie. Mnóstwo pomysłów, metod. Jedne mniej, drugie bardziej skuteczne. Niestety, wszystkie nadal nieosiągalne i widziane oczami wyobraźni. Jednak, jak przekonują eksperci z  Uniwersytetu Glasgow umiarkowane spożycie alkoholu opóźnia związane z wiekiem zmiany w mózgu. Wystarczy skusić się na kilka drinków tygodniowo, a możemy zyskać (jak tłumaczą naukowcy) „ zachowanie lepszej sprawności mózgu w zakresie czynności poznawczych


6. Lepsza witamina C!

Polifenole obecne w winie potęgują korzystne działanie alkoholu, wzmacniają też skuteczność witaminy C. A o witaminie C i jej właściwościach pisać chyba nie trzeba...


7. Piwko na nerki

To chyba jedna z największych i najlepiej potwierdzonych zalet picia piwa. Jego właściwości moczopędne pomagają w oczyszczaniu nerek z osadów wapniowych i kamieni. Poza tym, działa bakteriobójczo, dlatego też powinno być stosowane przy schorzeniach skórnych. Obecnie naukowcy starają się udowodnić, że spożywanie piwa obniża ryzyko zachorowalności na miażdżycę i osteoporozę.

8. I wiele innych

Według wielu naukowców alkohol podwyższa poziom dobrego cholesterolu, wzmaga wydzielanie soków żołądkowych oraz poprawia naszą kondycję psychiczną.

Na koniec trochę historii...

    Według wielu historyków, wyrób wódki zapoczątkowano w XII wieku w celach leczniczych. Gdzie? Oczywiście w Rosji. Już wtedy było wiadomo, że to doskonały środek dezynfekujący, znieczulający i rozgrzewający. Nie bez powodu napój ten nazwano wówczas „żziennaja woda”, czyli „woda życia. 

1 komentarz: